В този сайт ще намерите всичко за хамстерите!

Паразити

Паразити
  • Въшки,бълхи,кърлежи

Много често,когато животното се разхожда в природата или се отглежда във воалиера в градината или на балкона,на който надвисват клони от дървета или храсти,го нападат различни паразити,това може да бъдат бълхи,въшки,кърлежи.Животните,страдащи от паразити,често се чешат,изтръскват се,те се отличават със неспокойно поведение.Имат оплешивяване на кожата,зачервяване,лющещи се или покрити със струпеи места.По-късно се получават алергични екземи и гноящи рани,които лесно се поддават на инфекциозни зарази.При наличие на паразити при едно животно,веднага трябва да прегледате всички животни и да изолирате заразените.Болните животни изкъпете в препарат за паразити,можете да го закупите от зоомагазина или вет. лекар.Водата трябва да бъде топла ,пазете главата му при къпането,след това внимателно избършете козината,иначе ще се простуди и разболее.Следете дали след къпането животното няма да се лиже по козината,за да не се отрови.
Паразити
  • Глисти

Заболяването се предизвиква от група паразитни червеи,живеещи в организма,най-вече в чревния тракт на животното.Червеите поглъщат хранителните вещества,които предизвикват изтощение на организма,глистите отделят отровни продукти.Тези вредни вещества се натрупват в организма и предизвикват неговото отравяне(интоксикация).
Ветеринарите различават кръгли и плоски червеи.
Паразити

  • Кръгли червеи

В организма на гризачите се срещат няколко вида глисти,влизащи в групата на кръглите червеи.Те живеят в червата,но могат да се срещнат в черния и белия дроб.Заразеното с глисти животно заедно с фекалиите отделя яйца на глисти,които попадат в храната или на постелката в клетката.Здравите животни се заразяват като поглъщат яйцата на паразитите заедно с храната.

Внимание! При контакт с болни животни може да се зарази и човек!
Паразити
  • Плоски червеи

В организма на гризачите паразитират няколко вида червеи от тази група.Заразяването става както и при кръглите червеи-след консумация на храна,заразена с яйцата на червея,с тази разлика че при плоските червеи яйцата се съдържат в отделни от червея зрели членчета,които се намират в края на тялото му.Отделените зрели червеи,съдържащи яйца заедно с фекалиите попадат във външната среда,заразяват се храната,постелката в клетката или воалиерата.Здравите животни изяждат членника с яйцата,в стомашно-чревния тракт от яйцата преминават ларвите на паразита.Те пробиват стените на червото,попадат в кръвонсните съдове и с тази кръв ги разнасят по целия организъм,включително главния мозък.

Внимание! Някои видове плоски червеи са много опасни за човека!

Признаци за наличие на глисти е загуба на плът и изменение вида на фекалиите,при здрави животни фекалиите са сухи и с овална форма,цвета е различен от кафяв до зелен и даже оранжев(ако хамстера е ял моркови) всичко зависи от вида на храната.При наличие на глисти се обърнете към ветеринар,защото само той може въз основа на специални изследвания на кръвта и фекалиите,да идентифицира глисти.
В профилактиката на глистните заболявания решаваща роля има строгото спазване на личната хигиена,чистотата в клетката и високото качество на храната.
Паразити
  • Краста

Това заболяване се предизвиква от особен вид кърлеж,размера им е малък,и може да се видят само през микроскоп.Здравите животни се заразяват при контакт с болни животни или заразени предмети.Диагнозата се поставя само от ветеринар след специално микроскопско изследване,различават се три групи кърлежи,предизвикващи краста.

1. Кърлежи паразитиращи на повърхностния слой на кожата,където се хранят,прогризвайки в кожата коварни пасажи,размоножават се и снасят яйца.

2.Кърлежи,обитаващи повърхността на кожата,с помощта на особено устроен устен апарат набождат кожата на животното и пият от кръвта и лимфата му.

3. Кърлежи ,които се хранят с пърхот и кората,която се образува на повърхността на кожата.

На мястото на инфекцията се различават ушна,главна и обща краста.

Внимание! Кърлежите на крастата могат да паразитират и на човека!

Съблюдавайте лична хигиена и предпазни мерки в общуването с болни животни.При поява на първите признаци на заболяването веднага потърсете лекар.За признак при животните служи нервното му поведение,което често и интензивно се чеше до кръв.Болните животни губят апетит и слабеят, на тялото им появяват плешивини,струпеи,кожата на поразените места се сплъстява и събира на топки.При краста на ушите,муцуната,бузите,на крайниците и около ануса се появяват покрити с коричка ранички.Животните умират в продължение на 4-12 седмица след появата на първите симптоми.
Лечение
Животни с признак на краста трябва да се заведат на лекар за уточняване на диагнозата,болните или подозрителни животни се изолират.Клетката веднага се почиства и дезинфекцира,местата по тялото на животното се обработват със препарати подходящи за целта.
Паразити
  • Космояди

Това е често заболяване при гризачите,предизвикват го малки паразити,които първо се концентрират в областта на очите или ушите.Заразата се предава от контакт с болни животни,за това се изолират и показват на лекар за назначаване на лечение.Клетката,в която са били заразените животни се дезинфекцира.
Паразити
  • Демодекоза

Това е гъбично заболяване,причинено от неблагоприятни външни фактори,авитаминоза или неспазване на хигиена.Протича без сърбеж,само с образуване на пърхут и струпеи на кожата.Лечението се провежда от лекар.
При лечение на гъбични заболявания трябва да се проверяват условията на отглеждане и хранене,гъбичните заболявания често биват предизвикани от лоши грижи за животните.Занемарени случаи на инфекции в продължение на месеци се лекуват трудно и продължително.
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.